تبلیغات
امین ناظمی - برای که بنویسم

تقریبا یک سال است که یادداشتهای خود را در این وبلاگ می نویسم. هر روز ایمیلهایی در مورد نحوه ادامه تحصیل و اطلاعات بیشتر دریافت می کنم. از اینجا از تمام عزیزان تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهم که مفید فایده باشد. اما امروز تصمیم گرفتم که کمی از از دروس کارشناسی ارشد و بهترین منابعی که در طول دوره می تواند به دانشجویان کمک نماید صحبت کنم. در این دوره معمولا دروس مشترکی و بعضا متفاوتی در دانشگاه های مختلف برگزار می شود.من تلاش می کنم تا کلیاتی از درس و هدف آن  و نیز منابع مطلوب را ارائه نمایم.

معمولا در دوره کارشناسی ارشد دروس تئوری حسابداری . حسابداری مدیریت. آمار. روش تحقیق. حسابرسی پیشرفته. مباحث جاری در حسابداری. بررسی موارد خاص در حسابداری. حسابداری  دولتی. سیستم های اطلاعاتی. مدیریت سرمایه گذاری(اقتصاد   مدیریت) . پژوهش عملیاتی عمده ترین دروس ارائه شده در این مقطع هستند.

هدف این دروس ایجاد فضای ذهنی بیشتر از سوی دانشجویان و کلی نگری در مورد موضوعاتی است که بعضا در مقطع کارشناسی با آنها آشنا شده اند. بعضی از دروس نیز موضوعات جدیدی ارائه می کنند که تاکنون دانشجویان با آنها برخورد نکرده اند.

امروز  از  تئوری سخن  می  گویم و ادامه مطالب را در یادداشتهای بعدی می نویسم.

۱- تئوری حسابداری. این درس در دو بخش در قالب تئوری ۱ و ۲ در طول ۲ ترم ارائه می شود. هدف اصلی این درس پیش کشیدن این مطلب است که مبانی نظری همه آنچه را که در  حسابداری مالی خوانده ایم موشکافی و  از چرایی آن آگاه شویم. در این درس می توان دید وسیعی از حسابداری در ذهن مجسم نمود و در عین حال مبنایی را برای ارائه حسابداری جدید ایجاد کرد.

معمولا کتابهای تئوری در حال حاضر شامل موارد زیر هستند:

۱-تئوری حسابداری هندریکسن و برادا چاپ ۱۹۹۲  که ترجمه آن توسط دکتر پارساییان انجام شده . اما بنا به بسیاری از دلایل ناگفته مطالعه اصل کتاب را توصیه می نمایم.

۲-تئوری حسابداری بلکویی.چاپ ۲۰۰۴ که ترجمه چاپ ۲۰۰۰ توسط دکتر پارساییان انجام شده است. مطالعه اصل کتاب مطلوب است اما ترجمه نیز تا اندازه ای قابل قبول می نماید.

۳-تئوری حسابداری مالی دیگان.۲۰۰۶ این کتاب به روزترین و در عین حال شیرین ترین کتاب در تئوری از نظر من برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس است.

۴-تئوری حسابداری مالی اسکات۱۹۹۷. ترجمه محسن مام بیگی .این کتاب هم  جزو پر مراجعه ترین کتابهای تئوری در دنیا محسوب می شود.

۵-تئوری اثباتی حسابداری واتز و زیمرمن ۱۹۸۶ که  ترجمه نشده است.این کتاب مبنای بسیاری از پایان نامه های دانشگاهی دنیا قرار گرفته است.

۶-تئوری  حسابداری ولک ۲۰۰۶ که ترجمه نشده است.

 اما از کتابهای فارسی می توان به کتاب تئوری حسابداری دکتر شباهنگ در دو جلد از نشریات سازمان و نیز تئوری حسابداری دکتر آقایی اشاره  نمود.

به نظر من در ایران کتاب تئوری هندریکسن و بلکویی و نیز کتاب دکتر شباهنگ جزو پر مخاطب ترین کتابهای تئوری تاکنون بوده است.


نوشته شده توسط امین در چهارشنبه 29 شهریور 1385 ساعت 06:09 ق.ظ | لینک ثابت | نظرات ()