تبلیغات
امین ناظمی - زبان و ریاضی و آمار

بسیاری از دوستان در سوالات خود در مورد چگونگی مطالعه درس زبان و آمار و ریاضی سوال می کنند. لازم دیدم این نکات را به اطلاع شما برسانم . موضوع این یادداشت را زبان قرار می دهم. در مورد آمار و ریاضی بعدا صحبت می کنم.امید است که مفید افتد.

۱-درس زبان از معدود درسهایی است که منبع خاصی در آن زمینه برای آزمون ارشد وجود ندارد.دلیل آن هم روشن است.چون طیف مطالب زبان بسیار گسترده است.شما اگر نوع سوالات ارشد سالهای قبل را مطالعه و طبقه بندی نمایید متوجه می شوید که واقعا نوع سوال خاصی را نمی توان مشخص نمود. جالب تر آنکه بدانید بعضی از سوالات دروس مالی هم ترجمه سوالات انگلیسی هستند. بنابراین می خواهم چنین نتیجه گیری کنم که مطالعه زبان کار یک ماه و دو ماه یا یک دوره محدود نیست.البته ممکن است بسیاری تمام تمرکز خود را بر روی دروس فارسی متمرکزکنند و با حد نصاب دروس دیگر میزان درصد پایین زبان را جبران نمایند. اما متاسفانه این موضوع پیامدهای ناخوشایندی در پی دارد. در بسیاری از دانشگاه ها  در مقطع ارشد زبان انگلیسی یک عنصر اولیه در امر پژوهش و تحقیق و رشد و تعالی در رشته محسوب می شود. بنابراین عدم سرمایه گذاری در زبان خسران جبران ناپذیری است. در دورانی که در دانشگاه شیراز در مقطع ارشد درس می خواندم همه منابع به انگلیسی ارائه می شد و به صورت تجربی می تونستم ببینم که درصد موفقیت  کسانی که زبان انگلیسی آنها مطلوب بود بیشتر از دیگران می نمود. بد نیست بدانیم که این موضوع در مقطع دکترا شدت بیشتری می یابد و اصولا آزمون اولیه تافل به منظور بررسی میزان تسلط افراد به زبان است.

و اما چه باید کرد؟

به عنوان شروع روش خود را خدمت شما پیشنهاد می کنم.

برای آمادگی در مقطع ارشد من ابتدا با کتاب زبان زبان تخصصی انتشارات سمت شروع کردم. البته قبلا مطالعاتی در زمینه زبان داشتم اما به صورت جدی و منظم این کار را از اول مهر و روزانه ۱ ساعت برنامه ریزی نمودم.در ابتدا سرعت مرور مطالب این کتاب زیاد نبود. زیرا من ترجیح می دادم همه مطالب را بخوانم و کلمات جدید را بر روی یک دفترچه یادداشت نگهداری کنم.

بعد از اتمام این کتاب تصمیم گرفتم کتابهای آموزشی حسابداری را مرور کنم از این رو روزانه ۱ یا دو ساعت کتاب حسابداری صنعتی هیلتون را مرور می کردم و کلمات آن را بیرون می آوردم.البته این کار به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. شما هم می توانید این کار را با این کتاب اصول حسابداری مجانی به آدرسhttp://www.principlesofaccounting.com شروع کنید. حتما موفق خواهید شد.

البته از آنجا که معمولا نصف سوالات زبان عمومی است توصیه من خواندن مطالب دستور زبان و متون دیگر انگلیسی هم می باشد.


نوشته شده توسط امین در چهارشنبه 1 شهریور 1385 ساعت 06:08 ق.ظ | لینک ثابت | نظرات ()