تبلیغات
امین ناظمی - منابع دکترا

با سلام این یادداشت به آخرین قسمت از منابع دکترای دانشگاه علامه می پردازد. در یادداشتهای قبلی دروس تئوری آمار دولتی و حسابداری مدیریت را از نظر گذراندیم. در اینجا دروس مدیریت مالی حسابرسی و زبان را مرور می کنیم.

حسابرسی .معمولا این درس وابستگی زیادی به استاد بارز این درس در دانشگاه علامه دارد. معمولا مطالعه کتاب ۱۵۹ سازمان از خانم والاس ترجمه امیراصلانی مفید است.کتاب حجم زیادی ندارد اما به واقع مطالعه آن زمان بیشتری می خواهد. دوم کتاب دکتر حساس یگانه به نام فلسفه حسابرسی که در سال ۸۴ روانه بازار شده است. سوم نشریه ۱۲۰ سازمان به ترجمه دکتر نیکخواه است که مطالعه آن هم خالی از لطف نیست. البته تجربه نشان داده است که معمولا امکان طرح سوال از مجموعه سوالات ارشد نیز وجود دارد. هر چند این موضوع در سال جاری کمرنگ بود. بعضی از نفرات برتر در آزمون امسال مطالعه جزوات درسی دکتر حساس و پایان نامه ایشان(فصل دوم) را مفید می دانند. ضمن آنکه ایشان در سالهای اخیر مقالات متعددی در باب حاکمیت شرکتی نوشته است که می توان در نشریاتی چون حسابدار حسابرس و مطالعات حسابداری ملاحظه نمود.. کلیاتی هم از حسابرسی عملیاتی (۶ ای) مفید می نماید. این درس دارای ۳۰ سوال و با ضریب ۳ می باشد.

زبان. این درس نیز کم و بیش مانند  درس زبان در دوره ارشد است.اما تعداد سوالات این درس ۳۰تا و ضریب آن مانند تئوری ۴ است.معمولا تعدادی از سولات این درس هم از آزمون ارشد سال جاری انتخاب می شود اما در عین حال طراح درس تئوری معمولا طراح درس زبان نیز است(دکتر ثقفی).ضمن آنکه تعدادی از سوالات نیز توسط دکتر پارساییان پیشنهاد می شود. در سالی که بنده در آزمون شرکت کردم تعداردی سوال از مجله بررسی های حسابداری سال ۲۰۰۵ انتخاب شده بود.اما امسال متنی از کتاب هورن گرن ظاهرا ارائه شده است. به هر حال منبع خاصی برای این درس پیشنهاد نمی شود.

مدیریت مالی و سرمایه گذاری. معمولا مجمعه ۳۰ سوال این درس به دو بخش تقسیم می شود نصف سوالات در مورد مدیریت مالی و مابقی در مورد مدیریت سرمایه گذاری است. تاکنون کتابهای زیادی در این مورد نوشته شده اما من کتابهای دکتر جهانخانی را در مبحث مالی و سرمایه گذاری مبنا می دانم. اما به هر صورت باید اعتراف کنم که در این مورد تحقیق بیشتری نیاز است. ضریب این درس ۳ است.


نوشته شده توسط امین در یکشنبه 15 مرداد 1385 ساعت 06:08 ق.ظ | لینک ثابت | نظرات ()