تبلیغات
امین ناظمی - سیر تکاملی تحصیلات تکمیلی

با سلام به دوستان گرامی مناسب دیدم در مرد دوره های تحصیلات تکمیلی و تفاوتهای آن با مقطع کارشناسی نکاتی را عرض نمایم.

در مقطع کارشناسی رویکردی کمی و محاسباتی بر رشته حسابداری حاکم است. به دانشجویان اعلام می شود که روشهای حسابداری اعم از مالی  وصنعتی و دولتی و مالیاتی و غیره چگونه به کار برده می شود.معمولا دانش جو نیازی نمی بیند در مورد چرایی روشها و الزامات قانونی نظیر استانداردها از خود سوال کند.همچنین رویکرد دوره کاربردی و استفاده از تفکرات دیگران است.

برعکس در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجو اجازه داده می شود که بیندیشد چرا از این مطالب و به این شکل و شمایل استفاده می کند.همچنین از دانشجویان خواسته می شود که قدرت اندیشه خود را گسترش دهند.بنابراین رویکرد تجویزی مقطع لیسانس به نوعی رویکرد توصیفی تبدیل      میشود و امکان تحلیل به دانشجو داده میشود.

بسیاری از دانشجویان دوره لیسانس در این مقطع با مشکل مواجه می شوند. زیرا نمی توانند بپذیرند که رشته ای که اساسا رویکرد کمی دارد در مقاطع بالاتر به نظرات کیفی تبدیل شود.اما نکته این جا است که لازمه رشد و پرورش دانشجو آمادگی در زمینه تصمیم گیری و ارائه نظرات در موقعیتهای بجا است.

در این دوره همچنین دانشجویان دروس دیگری در زمینه های مدیریت مالی و سرمایه گذاری که فتح بابی به دنیای سرمایه گذاری و ابزارهای مالی است مطالعه می نمایند.

در یادداشت بعدی تلاش می کنم به دروس ارائه شده در دوره کارشناسی ارشد و دکترا به تفصیل بیشتری بپردازم.


نوشته شده توسط امین در شنبه 24 تیر 1385 ساعت 02:07 ق.ظ | لینک ثابت | نظرات ()