تبلیغات
امین ناظمی - آشنایی با اساتید بنام حسابداری در ایران

دکتر علی ثقفی:

به نقل از مجله حسابرس

در سال 1323، خانواده ای مؤمن و فرهنگی در قزوین صاحب فرزندی خوش یمن شدند كه به حُب مولایشان امیرمؤمنان، نام علی بر او نهادند. پدر و مادر خانواده هر دو از رهروان آموزش بودند كه به فرزندان میهن پاك خود دانش و ادب می آموختند. علی سه ساله بود كه شمع فروزان وجود مادر خاموش و از گرمای هستی و مهر مادر محروم شد؛ و از همان اوان كودكی، دوران تجربه پایداری و شكیبایی وی آغاز گردید. در سایه حضور پدری آموزگار و دوراندیش، علی دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشت و در سال 1341 با دریافت دیپلم ریاضی از دبیرستان محمد قزوینی فارغ التحصیل شد.

وی در اولین فرصت ممكن در همان خدمت سربازی راه پدر و سیره مادر- پیشه معلمی- را پی گرفت و با استفاده از دوره سپاه دانش، قدم در راهی گذاشت كه هیچ گاه از آن روی برنگرداند.

دكتر علی ثقفی در سال 1345 با ورود به مؤسسه عالی حسابداری، دوران تحصیلات تخصصی و عالی خود را پایه ریزی كرد و به طور همزمان در رشته حسابداری دانشكده حسابداری شركت نفت نیز بر آموزه های خود افزود. همزمان با تحصیل، از سال 1346 در وزارت دارایی وارد حوزه تشخیص مالیات شد و مدت دو سال كمك ممیز و سه سال ممیز بود. از سال 1349 تا1351 نیز با تشكیل و اداره مؤسسه حسابرسی فن پال بر تجارب خود افزود. وی در بهمن سال 1349 موفق به دریافت درجه لیسانس از مؤسسه عالی حسابداری شد و با گذشت دو سال، در سال 1351 برای ادامه تحصیلات عالی به خارج از كشور رفت.

دكتر ثقفی دوره كارشناسی ارشد حسابداری را در سال 1351 در دانشگاه ایالتی ایندیانای آمریكا شروع كرد و در سال 1353، با معدل 8/19 این دوره را پشت سر گذاشت. وی بلافاصله در دوره دكترای حسابداری دانشگاه میسوری كلمبیای آمریكا پذیرفته شد كه به طور همزمان اصول حسابداری 1 و 2 و حسابداری صنعتی 1 و 2 را نیز در این دانشگاه تدریس می كرد. پس از دریافت درجه دكترا (1356) از دانشگاه میسوری، این دانشگاه وی را به عنوان استادیار جذب كرد. سه سال نیز در دانشگاه میسوری با تدریس دروس حسابرسی، حسابداری پیشرفته و اصول حسابداری به تعلیم و تربیت پرداخت.

در سال 1359 زمانی كه تحصیلكرده ها و غرب دیده ها یارای تحمل مشكلات میهن خود را نداشتند و جلای وطن می كردند، وطن پرستی و آموزه های جان بخش پدر و مادر، دكتر ثقفی را به وطن كشاند. و از این زمان است كه خدمات پرقدرشان آغاز می گردد.

دكتر ثقفی به محض ورود، در دانشگاههای شهید بهشتی، دانشكده حسابداری شركت نفت و مؤسسه عالی بازرگانی به تدریس پرداخت و آموزه های خود را به شاگردان تقدیم كرد.

با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها، وارد وزارت بازرگانی شد و پس از مدتی به سمت معاونت بررسی قیمتها و عضو هیئت مدیره سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان منصوب شد. تصمیمات دكتر در این سِمَت تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گوناگون و گسترده ای به همراه داشت كه به همین دلیل از حساسیت فوق العاده ای برخوردار بود. این دوران طولانی، پرمشغله و طاقت فرسا (1360 تا 1380) دورانی سخت و همراه با فراز و نشیبهای گوناگون برای دكتر در عرصه عمل بود. با این همه، در این دوران نیز فرزندان دانشجوی خود را نیز تنها نگذاشت و با بازگشایی دانشگاهها در كنار آنان قرار گرفت.

دكتر ثقفی در دانشگاههای زیر در سطوح مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری تدریس كرده است:

 • دانشگاه شهید بهشتی،

 • دانشگاه تهران،

 • دانشگاه علامه طباطبایی،

 • دانشگاه صنعتی شریف،

 • دانشگاه امام صادق(ع

 • دانشگاه الزهرا(س

 • دانشكده حسابداری شركت نفت.

گوشه ای از خدمات دكتر در دانشگاهها شامل این موارد است:

 • تدریس تمام دروس تخصصی دوره لیسانس در دانشگاههای مختلف،

 • تقریباً تدریس تمامی دروس تخصصی دوره كارشناسی ارشد،

 • تدریس نیمی از دروس دوره دكترای حسابداری،

 • راهنمایی بیش از 100 پایان نامه كارشناسی ارشد و 15 پایان نامه دوره دكترا.

در برهه ای كه حرفه حسابداری نیاز مبرم به تفكر و اندیشه های نظری داشت، دكتر دوره كارشناسی ارشد را در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی كرد و مدت 10 سال تلاشهای ارزشمندی را با سرپرستی رشته حسابداری این دانشگاه به انجام رساند .

دوره كارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز با همت ایشان آغاز شد كه سه سال سرپرستی این دوره را خود به عهده گرفت.

با توجه به مشكلات دانشگاهها و كمبود مدرس و به رغم محدودیتهای گوناگون، دكتر علی ثقفی راه اندازی دوره های دكترای تخصصی حسابداری را در داخل كشور ضروری تشخیص داد و این دوره را ابتدا در دانشگاه تهران و سپس در دانشگاه علامه طباطبایی ایجاد و با تمام وجود سعی كرد كه از كیفیت لازم برخوردار باشد. از جمله تلاشهای ارزشمند دكتر ثقفی دعوت از استادان ایرانی خارج از كشور و تشویق آنها به تدریس در دوره های دكترا، بود.

ایشان علاوه بر تدریس در دوره های كارشناسی ارشد و دكترا در دانشگاه تهران، مجله بررسیهای حسابداری را برای آموزش قلم زدن به دانشجویان خود و گسترش دانش حسابداری منتشر كرد و به مدت 5 سال سردبیر آن بود. بسیاری از دانشجویان ایشان از این راه وارد حوزه نگارش مقالات علمی شدند و با تشویق ایشان این مسیر را ادامه دادند. از دكتر علی ثقفی بیش از20 مقاله در مجله های بررسیهای حسابداری، مطالعات مدیریت، اقتصاد مدیریت، حسابدار و حسابرس به چاپ رسیده است. دكتر ثقفی علاوه بر این، عضویت هیأت تحریریه مجله های مطالعات مدیریت و تحقیقات مالی نیز داراست.

دكتر علی ثقفی با سازمان حسابرسی ، همكاری مستمر داشته و مدت 4 سال مدیر تدوین استانداردهای حسابداری بوده است. نشریه 113 سازمان حسابرسی با عنوان مبانی نظری و گزارشگری مالی در ایران، یكی از دستاوردهای ارزشمند مركز تحقیقات تخصصی حسابداری وحسابرسی است كه با مشاركت ایشان تهیه شده است.

دكتر علی ثقفی در سال 1377 عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی شد و همزمان برای بار دیگر مأمور خدمت در سازمان حمایت از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان گردید. مأموریت ایشان تا سال 1380 ادامه داشت.


نوشته شده توسط امین در دوشنبه 21 فروردین 1385 ساعت 05:04 ق.ظ | لینک ثابت | نظرات ()